Jak zhubnout bez jojo efektu aneb 5 kroků pro správné plánování vaší stravy pro maximální výsledky

Vítejte na cestě zdravějšího já! Vydejte se na toto vzrušující dobrodružství a zjistěte, jak vypadá úspěch! Chcete-li dosáhnout svých ideálních cílů v oblasti zdraví a kondice, postupujte podle těchto pěti kreativních kroků. S trochou odhodlání a soustředění můžete tyto kroky učinit vlastními a zažít úžasnou transformaci dosažení zdravějšího a šťastnějšího já. Tak začněme! Je čas zhubnout!

Krok 1: Stanovte si jasné cíle

Chcete zlepšit své zdraví a pohodu? Ať už je vaším cílem zhubnout, zvýšit svalovou hmotu nebo jen zlepšit celkový pocit pohody, je důležité mít jasný a dosažitelný plán. Nezapomeňte vzít v úvahu jakékoliv časové omezení nebo zdravotní stav, který máte při stanovování svých cílů. Realistický a motivující plán vám pomůže na cestě k dosažení vašich cílů. Můžete k tomu využít náš stravovací deník nebo magnetické plánovače, ale klidně si vystačíte i s obyčejným kusem papíru. Důležité je si vše naplánovat tak, ať vaše změna režimu je postupná a splnitelná. Začněte třeba malými kroky, jako jsou zařazení 5 porcí zeleniny a ovoce denně, vynechání sladkostí a polotovarů, zařazení zdravých tuků jako jsou oříšky a olivový olej, vyřazení smažených pokrmů, pití čisté vody a neslazených nápojů…. Zařaďte navíc do vašeho plánu pohybovou aktivitu alespoň 3x týdně a sledujte, co se bude dít. Nestanovujte si příliš vysoké cíle, které by vás demotivovaly a stresovaly. Místo na váhu se soustřeďte například na shozené centimetry. Vašim hlavním cílem by měla být postupná trvalá změna nikoliv například rychlý úbytek na váze, který je většinou nezdravý a dlouhodobě neudržitelný.

Krok 2: Vyhodnoťte svůj současný životní styl

Jste připraveni převzít kontrolu nad vaší stravou a provést změny, které budou mít největší účinek? Chcete-li získat co nejvíce benefitů z vaší nové stravy a vidět trvalé výsledky, je důležité pochopit svůj výchozí bod. Zkontrolujte potraviny, které jíte denně, a zvažte, které návyky mohou být zachovány a které je třeba zlepšit. Věnujte velkou pozornost tomu, kolik kalorií a makroživin konzumujete. Je váš příjem bílkovin dostatečný? Máte dostatečné množství tuku a sacharidů? I k tomuto vám může pomoci náš deník a plánovače, stačí si zapisovat váš aktuální režim (strava, pohyb, kroky, pitný režim, spánek…) a následně vyhodnoťte, jak jste si během celého týdne vedli a co je třeba změnit. Snažte se číst složení na obalech potravin a o jídle trochu přemýšlet. Určitě je dobré naučit se alespoň základy o zdravé výživě. Můžete vaše zápisky konzultovat i s nutričním terapeutem, který vám poradí, jak dále postupovat, pokud máte problémy vyhodnotit vaše návyky sami. Nic neodkládejte a začněte hned svou cestu ke zdravějšímu já!

Krok 3: Vyberte si stravovací režim

Je na čase, rozhodnout se, který stravovací režim bude pro vás nejlepší. S tolika dostupnými možnostmi je důležité zvážit váš současný životní styl a výhody a nevýhody každého typu stravy, než se rozhodnete. Najděte ten, který vám s největší pravděpodobností pomůže dosáhnout vašich cílů a je pro vás dlouhodobě udržitelný. Nespokojte se s ničím menším než nejlepším – udělejte si čas a naplánujte si dokonalou stravu, která vám umožní dosáhnout vašich cílů! Je čas, vybrat si ideální stravovací plán, který vám pomůže dostat se tam, kam chcete. Ujistěte se, že najdete ten, který nejlépe vyhovuje vašim cílům a je dlouhodobě udržitelný. Věnujte nyní čas výběru ideální stravy. Zohlednit musíte nejen vaše chuťové preference, alergie, intolerance, ale taky ochotu a čas, který jste ochotni věnovat přípravě jídla, jestli si můžete brát jídlo sebou do práce apod. Nesnažte se rychle změnit vše najednou, takový přístup často rychle vzdáte, raději budujte vaše nové návyky postupně. Nemusíte se nutně vrhat do žádné moderní diety, důležité je jíst zdravé a kvalitní jídlo s dostatkem bílkovin, zdravých tuků a správných sacharidů. Rady a doporučené potraviny najdete například v našem manuálu nebo na fb stránce slowcarb aneb hubneme s rozumem a zdravě. Z těchto potravin si můžete složit vaše denní jídla, nemusí jít o nic složitého. Pokud si nevíte rady můžete se pro začátek řídit třeba našim racionálním jídelníčkem.

Krok 4: Plánování jídla

Nyní, když jste se rozhodli pro stravu, která vám nejlépe vyhovuje, je čas vytvořit zdravý a vyvážený jídelníček. Zatímco rozmanitost je důležitá, je také nutné zajistit, abyste získali správné množství základních vitamínů a minerálů, aby vaše tělo fungovalo co nejlépe. Buďte kreativní a bavte se s dietním plánem – bez ohledu na to, jakou dietu si vyberete, vaše jídla by měla být chutná a uspokojující! Nenuťte se do jídel, které nemáte rádi. Rozhodně nesmíte hladovět ani se přejídat. Zahrňte do plánu dostatek pohybu, spánku i odpočinku a snažte se, aby váš příjem a výdej kalorií odpovídal vašim cílům. Pokud chcete například zhubnout, musíte spálit o něco více kalorií, než přijmete. Nemusíte nutně počítat kalorie, ale zaveďte si do plánu určitá pravidla a těch se držte, pokud něco pokazíte zapište si to a později uvidíte, jak se tyto chyby projevily nebo neprojevily na vašich výsledcích. Jídlo si naplánujte a ujistěte se, že máte nakoupeno vše potřebné. Naopak se snažte doma nemít na očích zbytečná lákadla jako jsou různé sladkosti, brambůrky apod. Váš plán vás bude motivovat a posouvat vás dál, chyby, které uvidíte na papíře si budete lépe uvědomovat, zjistíte, jaké na vás mají dopady a příště se jim vyvarujete.

Krok 5: Sledování a úpravy

Sledování vašeho pokroku je klíčem k úspěchu – to je jediný způsob, jak zajistit, abyste dosáhli svých cílů a udrželi svůj stravovací plán. Nenechte se odradit, pokud okamžitě nepůjdou vidět výsledky – dělejte postupně malé změny ve vaší stravě a upravujte je podle potřeby. Změny se brzy ukážou, kdyby ale přece jen pro vás nebyli dostačující a jste odhodláni dosáhnout lepšího pokroku, zvažte konzultaci s odborníky na výživu – mohou vám poskytnout rady, které potřebujete, abyste zůstali na správné cestě a dosáhli jste svých cílů. S trochou vytrvalosti a dobře strukturovaným plánem můžete dosáhnout skvělých výsledků. Moc rychlá změna by mohla vést ke zbytečnému jojo efektu, raději proto postupujte tempem, které vám bude vyhovovat a nebude vás stresovat. Nic neodkládejte a vydejte se malými krůčky k velkým úspěchům.

Dodržováním těchto pěti jednoduchých kroků se můžete vydat na cestu ke zdravějšímu já. Bavte se a užijte si tento vzrušující zážitek. Hodně zdaru!