Nutriční terapeut vs. Výživový poradce

Kdo je výživový poradce?

Výživový poradce je člověk, který získal certifikát na základě nějakého kurzu o výživě. Problémem je, že tyto kurzy jsou často velmi nekvalitní. Jsou kurzy, které trvají pár hodin během víkendu, anebo dokonce kurzy internetové. Každému musí být jasné, že pár hodinové vzdělání se nemůže v žádném případě rovnat několikaletému zdravotnickému vzdělání, které má nutriční terapeut. Dozvědět se vše potřebné na kurzu jednoduše nelze v žádném případě stihnout. Pokud tedy zvolíte výživového poradce, zkuste si aspoň zjistit na základě jaké kvalifikace pracuje. Díky špatně nastavené legislativě může totiž živnostenský list dostat i naprostý laik bez jakékoliv kvalifikace, protože výživový poradce je dnes ještě stále volnou živností. Bohužel jsme se setkaly s poradci, kteří buď nabízeli předražené a naprosto zbytečné doplňky stravy nebo jejich výživové doporučení naprosto odporovaly zdravému rozumu a mohly klientovi poškodit zdraví. To neznamená, že každý výživový poradce je špatný, záleží na tom, jaký kurz absolvoval a do jaké hloubky se o výživu opravdu zajímá, ale i u takového výživového poradce platí, že v jeho kompetenci je poskytovat poradenství v oblasti výživy pouze u zdravých osob. A to proto, že nemají zdravotnické vzdělání, nemusí vědět nic o anatomii a pochodech v lidském těle ani o onemocnění, která jsou s výživou spojená a která vyžadují speciální terapeutické diety. Výživový poradce za vás nemá žádnou právní ani odbornou odpovědnost a pokud si na základě jeho doporučení ublížíte, což bohužel není raritou, máte prostě smůlu. Poradce můžete často nalézt ve wellness a fitness centrech, ve velkých komerčních firmách na hubnutí, které profitují právě z prodeje výživových doplňků, které většinou bývají dost drahé a při správném stravování naprosto zbytečné. Takový výživový poradce se bude ve většině případů snažit vás dohnat k jejich koupi. Nenechávejte si vnucovat žádné tyto zázračné přípravky, protože je to opravdu jen zbytečné vyhazování peněz. Mnohem lépe uděláte, když tyto peníze vložíte do kvalitních potravin nebo do nějaké sportovní činnosti. Navíc zde často dostanete za nemalou částku jídelníček vytvořený programem, který nerespektuje individualitu potřeb klienta.

Kdo je Nutriční terapeut?

Nutriční terapeut je zdravotnický pracovník, který absolvoval tříleté studium na vysoké nebo vyšší odborné škole a má tedy titul Bc. nebo Dis. Absolventi získali komplexní vzdělání v oblasti výživy a mohou tedy sestavovat stravovací a dietní plány jak lidem naprosto zdravým, tak i diabetikům, celiakům a lidem s jinými zdravotními problémy. K této práci patří samozřejmě celoživotní vzdělávání a nutriční terapeuti si musí stále doplňovat své znalosti o aktuální informace. Pokud tedy chcete mít jistotu, že váš odborník na výživu opravdu ví o čem mluví vsaďte na Nutričního terapeuta nebo specialistu, protože jen tím zaručíte, že se k vám dostanou pouze pravdivé informace, opírající se o studie a vědecké poznatky z oblasti zdravotnictví. Nutričního terapeuta můžete nalézt většinou v nemocnicích, kde sestavuje stravovací plány pro jednotlivé diety a upravuje dietní či stravovací plány pro jednotlivé pacienty podle diagnózy, např. pro diabetiky, pro lidi trpící celiakií, pro pacienty s šetřící dietou. Propočítává energetickou a biologickou hodnotu diet. Mezi jeho povinnosti patří kontrola kvality stravy připravované stravovacím zařízením. Nutriční terapeut se účastní nutričních konzilií, to znamená, že u pacientů, jejichž výživa by mohla být problematická a hrozí jim nedostatek některých živin nebo podvýživa, si ošetřující lékař vyžádá odborný názor nutričního terapeuta. Dále provádí edukaci pacientů nebo jejich rodinných příslušníků. Podává informace, jak se nadále stravovat, které potraviny je třeba vyloučit, z jakých potravin by se naopak běžný jídelníček skládat měl, jaké technologické úpravy pokrmů je vhodné volit. O těchto činnostech vede příslušnou evidenci. Výjimkou však nejsou ani soukromé nutriční poradny, kde je nutričního terapeuta nejlepší vyhledat, pokud nejste vy nebo někdo z vašich blízkých hospitalizováni.

Rada na závěr

Vždy se ujistěte, že má vámi vybraný odborník na výživu kvalitní vzdělaní v této oblasti. Všímejte si, jestli připravuje váš výživový plán podle vašich individuálních potřeb, to znamená propočítaný nejen podle programu nebo nějakého předpřipraveného jídelníčku, který rozdává všem. Odborník by měl vycházet ze získaných informací o vašich dosavadních stravovacích zvyklostech, celkové anamnézy a potřeb vašeho organismu. Vaše stravování by mělo být pestré, bez hladovění a velkého odříkání (žádné extrémy). Odborník by vás měl pravidelně kontrolovat a zajímat se nejen o vaši váhu, ale i o váš zdravotní stav. Není pravdou, že kvalifikovanější odborník je vždy dražší naopak bývá časté, že hůře kvalifikovaní odborníci mají ceny vyšší. Některé zdravotní pojišťovny dokonce přispívají na tyto služby, pokud jsou provedené nutričním terapeutem nebo jiným zdravotníkem v oblasti výživy.